Sitemizde Ara

  • Azime ACAR


"Tanıtım işinde zafere ulaşmamıza yardımcı
olacak ortam elimizin altındadır: MEDYA
"

Michael Levine, Rota Yayınları'ndan çıkan "Halkla İlişkiler Bir Gerilla Savaşı"nda zafere ulaşmanın yolunun medyadan geçtiğine bu sözlerle dikkat çekiyor...

İnternet üzerinden yapılan iletişimin şaşırtıcı, çarpıcı gücünü pek çok örnekle hatırlatıyor... Göz açıp kapayıncaya kadar geçen bir sürede bir kıtadan diğerine yollayabildiğimiz mesajlar... Üstelik, olağanüstü etkili... Gelmiş geçmiş tüm iletişim araçları içinde en ucuz ve etkili olanı...

Ama ya insanların olaylar karşısında yaşadıkları, duyguları, tepkileri?!!!

İnsanız, hep aynı insan... Yüz yıl, bin yıl önceki insanız... Acılarımızda, tepkilerimizde, karşılama biçimimizde değişen bir şey yok... 

Michael Levine'nin kitabında kullandığı örnek bu durumu çok güzel aktarıyor;
"1865 yılında Abraham Lincoln'ün vurularak öldürüldüğünü öğrenmek sıradan bir Amerikalı için otuz günlük bir süre almıştı. Aynı olay bugün yaşansa tüm ülkenin (tüm dünyanın!) anında haberi olurdu. Ne var ki halk aynı şoku, aynı korkuyu yine yaşar; yine aynı şekilde yas tutardı."

Birinci saptama:
Web her şeyi değiştiriyor.
 

İkinci saptama:
İnsan doğası değişmiyor.


Görünen o ki, El Kaide her iki gerçeğin de oldukça farkında. 

Önce, The Economist'in "Guruların Gurusu" olarak tanımladığı Tom Peters'in yorumunu okuyalım;

"11 Eylül 2001'de, internet dahisi bir avuç kökten dinci, dünyanın yegane süper gücünün süngüsünü düşürdü. Görünüşe bakılırsa, FBI, CIA, bir yığın tank, bir okyanus dolusu uçak gemisi ve onca nükleer denizaltı, tutkulu bir hedefe kitlenme, düzenli bir iletişim ve birkaç tane 3.19 dolarlık çakı ile baş edemedi."

Peters'in sözünü ettiği internet dahisi bu kökten dinciler, son Londra saldırılarında kullandıkları yöntemle uzmanları bile şaşkına çevirdiler. Taslak metin olarak herhangi bir e-posta adresinde tutmuşlardı yazışmaları... Şifreyi bilen o e-posta adresinde kaydedilmiş bu taslak metindeki notlara ve emirlere kolaylıkla ulaşabilmişti... Basit ve çarpıcı bir iletişim... Üstelik, mail trafiğine yakalanma ihtimali de yoktu. 

Ve, şimdi sıra 20 Ağustos günü Milliyet Gazetesi'nde yayınlanan haberde... 

El Kaide'nin sanal gücü, engellenemeyen erişim ağlarını alabildiğine kullanıyor ve insan doğasının değişmeyen yanına "cihad" açıyor... El Kaide, bu kez "medya" cihadında"!!!


EL KAİDE 'MEDYA CİHADI' İLAN ETTİ

El Kaide ile bağlantılı bir örgüt, islamcı bir internet sitesinden yayımladığı mesajla, yandaşlarını Irak'taki Amerikan askerlerine karşı "medya cihadı" yürütmeye çağırdı.

"Medya Cihadı Tugayı" isimli örgüt, taraftarlarından, öldürülen askerlerin fotoğraflarını askerlere ve asker ailelerine e-posta ile göndererek ve bu resimleri internet sitelerinde yayımlayarak "düşmanın moralini çökertmelerini" istedi.

Örgüt mesajında, 'Amacımız düşmanın moralini çökertmek, ümitlerini ve hayallerini yıkmak, Irak'ta gerçekte neler olduğunu ortaya çıkarmaktır. Medya savaşı, kara savaşının ayrılmaz bir parçasıdır" ifadesini kullandı.

Örgüt, "medya savaşını" internet sitelerindeki forumlarda ve asker ailelerine gönderdiği "tüyler ürpertici" e-postalarla başlattığını da belirterek, "1600 forum ve elektronik adrese saldırmayı başardık; bu yolla mesajımız, aralarında askerler ve alilelerinin de bulunduğu 60 bin kişiye ulaştı" dedi.

İnternet faktörü "Medya Cihadı Tugayı" isimli grup, büyük medya organlarının "Haçlıların" kontrolünde olduğunu, bu yüzden "medya cihadında" interneti kullanmaya karar verdiklerini bildirdi. Örgüt ayrıca, "patlamaların yarattığı dehşetin net şekilde görünmesini sağlamak için", kamera kullanma kılavuzu da yayımladı.