Sitemizde Ara

 • Azime ACAR

"Milyonların partisi 4 yaşında" sloganıyla yeni yaşını kutlayan AKP bu kez ulusal gazetelere reklam vermekten NEDEN VAZGEÇTİ?... Ve, NEDEN rotasını, internet sitelerine ve 81 ildeki yerel gazetelere çevirdi?...

Meclis'e verdiği kanun teklifiyle yerel gazetelerde kamu ilanlarının çıkmasının önünü açan isim olarak tanınan AKP Samsun Milletvekili Suat Kılıç, bu rota değişikliğini NASIL açıkladı?

Suat Kılıç'ın Zaman Gazetesi'ne verdiği bu röportaja geçmeden, haberde yer almayan bir bilgiyi sizlerle paylaşalım.

Kampanya, "Milyonların partisi 4 yaşında.." sloganıyla başlıyor ve "Her şey Türkiye için" diye sonlanıyor. Bu ikisi arasında ise ekonomik alandaki iyileşmelere ve sektörel desteklere dayalı kısa mesajlar yer alıyor.

 • "39 yılın büyüme rekoru yüzde 9.9"
 • "35 yıl sonra enflasyon tek hane: Yüzde 8"
 • "Esnafımıza 2.5 katrilyon kredi"
 • "Özgürlüklerin önündeki engeller kalktı" gibi...

  Her ne kadar ekonomik verilere dayalı bir kampanya olsa da AKP, iletişimin uzun vadeli bir iş olduğu gerçeğinden hareket ediyor. Ve seçim için şimdiden yatırım yapıyor. Üstelik genelde göz ardı edilen ya da küçümsenen yerel basın ve internetin gücü ile...

  İşte, AKP'nin yerel basına yönelmesiyle ilgili Zaman Gazetesi'deki -21 Ağustos- haber:

  AK Parti, reklam politikasında değişikliğe gitti. Önceki yıllarda gerçekleştirilen yıldönümü kutlamalarında ulusal gazetelere reklam veren AK Parti, bu kez rotasını yerel gazetelere ve internet sitelerine çevirdi. Bu yıl hiçbir ulusal gazeteye reklam vermeyen iktidar partisi, 20 internet sitesi ve 81 ildeki yerel gazetelerin büyük bölümüyle anlaşma yaptı. Yayınlanan reklamlar ekonomik alandaki iyileşme ve sektörel destekleri kısa cümlelerle anlatıyor.

  Yeni reklam politikasını Zaman'a değerlendiren Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Amaçlarımızdan birisi de internet gazeteciliğini ve yerel gazeteleri teşvik etmek." dedi. Kılıç, reklam verilen internet sitelerinin seçiminde tıklanma sayısını kriter aldıklarını söyledi. İktidar partisinin reklam verdiği internet sitelerinde ağırlığı haber siteleri oluşturuyor. Haberturk, Habervitrini, Aktifhaber, internethaber, Haber3, Haber7, Nethaber, Ntvmsnbc, Medya24, Medyatava, Superpoligon AK Parti'nin reklam verdiği haber siteleri arasında. Hükümet aleyhinde bir yayın çizgisi takip eden Haberx isimli haber sitesi de AK Parti'nin reklam portföyü içinde.

  Suat Kılıç, reklam verilen siteler hakkında şu bilgileri verdi: "Temel aldığımız kriter internet sitelerinin tıklanma sayısı. Tık sayısını Arter Ajans tespit etti. Dolayısıyla seçilen siteler arasında hiçbirinin politik çizgisini göz önüne almadık. Tamamen objektif bir bakış açısı güttük." İnternet sitelerine reklam vermekle bu alandaki çalışmaları da teşvik ettiklerini belirten Kılıç, "Biz bu işlerin düzgün insanlarla düzgün şekilde ifa edilmesini istiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

  Ulusal gazetelere reklam vermenin yüksek maliyet getirdiğine dikkat çeken Kılıç şöyle devam etti: "Bir ayrım yaptığınızda farklı yorumlara sebep olabiliyor. Tümüne reklam verdiğiniz zaman da oldukça yüksek bir maliyet tablosu çıkıyor. Bunun yerine 81 vilayette bulunan yerel gazetelerin tamamına yakınına reklam verdik. Böylece yerel basının faaliyetlerini de desteklemiş olduk." Gazeteci kökenli milletvekili, seçildikten kısa bir süre sonra Meclis'e verdiği kanun teklifiyle yerel gazetelerde kamu ilanlarının çıkmasının önünü açan isim olarak tanınıyor.