Sitemizde Ara

  • AKP Bursa Milletvekili'nin “duyguları” kabına sığmayıp taşınca
  • Bir ölümün ardından “duygu sağırlığı” yaşamanın dayanılmaz ağırlığı


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı



“Duygu fışkırması” tanımı Ajda Pekkan ile literatürümüze geçmişti.

Ajda Pekkan geçtiğimiz ay Devlet Bakanı Egemen Bağış’ı konseri sırasında “Allah size başımızdan eksik etmesin Bakanım” diye yerlere göklere koymayınca yalakalıkla suçlanmış, ertesi gün açıklama yapıp, “bir duygu fışkırması yaşadığını” söyleyerek kendini savunmaya çalışmıştı.

Ajda Pekkan’ın “duygu fışkırması” kavramını daha yeni yeni hazmediyorduk ki AKP Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, bu kez patenti bize ait, “Duygu püskürmesi” ile karşımıza çıktı.



Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin bir süre önce Ankara’ya gelip kendilerini ziyaret eden partililere İnegöl’de verdiği teşekkür yemeğinde, Başbakan ile ilgili duygularında tam anlamıyla bir volkan patlaması yaşadı.

Şahin, "Gelen arkadaşlarla birlikte sayın Başbakanımızla 5 dakikalığına bile olsa sohbet etmek imkanı bulduk. Arkadaşlarım sayın Başbakanımıza yakınen sorular sordular, elini sıktılar. Sayın Başbakanımıza dokunmak bile inanın bence ibadettir. Ben bunu söylüyorum" dedi.

Yıllar sonra faaliyete geçen volkan misali duygu püskürmesi medyanın tabi ki gözünden kaçmadı.

Şahin, “Sayın Başbakanımıza dokunmak bile inanın bence ibadettir. Ben bunu söylüyorum. Çünkü varlığı ile bile bizlere enerji veriyor. Çalışma tempomuz ne kadar yoğun olursa olsun artması için enerji veriyor" deyip sözlerinin altını bir kez daha çizdi.

Aradan bir kaç gün geçip, medyada olayın yazılış biçimiyle bir medya kazası işlediğinin idrakine varan Hüseyin Şahin, bu sefer Anadolu Ajansı aracılığıyla bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

“Ailesiyle birlikte Bosna Hersek’te tatil yaptığını” söyleyen Milletvekili Şahin, "Müminin mümini sevmesi ibadettir. Biz başbakanımızı çok seviyoruz. Kastı aşan bir olay yok"  dedi.

Şahin, geçmişte AKP eski Aydın İl Başkanı İsmail Esen’in Başbakan Erdoğan’ı peygamber ilan etmesi üzerine partiden ihracı" aklına gelmiş olacak ki geri vitese çok hızlı taktı:

"Sözüm 'Yaratılanı Severim Yaradandan Ötürü' anlayışıydı. Benim mantığım budur. Yaşamımda da uyguladığım felsefe budur. Bu inançla yaşıyoruz. Başbakanımızı çok seviyoruz. Çıkış noktamız bu. Yani sözümde kastı aşan bir olay yok."

Şahin, başına gelebilecek belalardan ve lavlardan da kendini böylece hızla kurtardı.


SONUÇ

Hüseyin Şahin’in başına bizce bir şey gelmeyecek. Neden derseniz, bu açıklama bir kere siyasi konjonktürde kritik bir döneme denk gelmedi.

Eğer seçim öncesi veya olası bir muhalefetin kılıçlarını çektiği döneme denk gelseydi büyük ihtimalle Başbakan Tayyip Erdoğan, bu duygu püskürmesine aynen hatta daha şiddetle cevap verirdi.

Ancak böyle bir durum yok, o yüzden Bursa Milletvekili'nin içi rahat olsun, medya kazası yaptı ama siyaseten kazaya uğramadı.

*   *   *

Bir duygu püskürmesine bir de “duygu sağırlığı” örneği ekleyelim.

Ünlü İngiliz şarkıcı Amy Winehouse’ın ölümü üzerine twitter’da yorumda bulunan Yonca Evcimik, “Yine su testisi su yolunda kırıldı” ifadesini kullandı.

Ancak bu yorum twitter üzerinde öylesine tepki gördü ki...

Hıncal Uluç’un Defne Joy’un ölümünden sonra benzer ifadeyi kullandığını hatırlatan tweeter kullanıcıları, Yonca Evcimik’e verdi veriştirdi. Bunlardan biri olan Ayşe Aral’ın mesajını aktaralım:

“Yonca Evcimik hayvanlara gösterdiğin hassasiyeti insanlara da göstersen keşke, hele ki ölüyse...”

Amy Winehouse’ın trajik ölümü üzerine yazılan belki de en anlamlı mesaj Ricky Martin’den gelendi...:

“Umarım artık özgürsündür Amy...”