Sitemizde Ara

Uluslararası İletişim Danışmanları Derneği'nin araştırmasına göre şirketler PR ajanslarından en çok medya ilişkisi hizmeti talep ediyor.

ICCO (International Communication Consultancy Organisation)'un 2005 yılı ilkbahar dönemi raporuna göre, dünyada iletişim danışmanlığı şirketlerinden en çok medya ilişkileri hizmeti talep ediliyor.

Avrupa, Asya ve ABD'den yaklaşık 19 derneğin katıldığı ve yılda iki kez yapılan araştırma 586 ajansın görüşlerini içeriyor.

Kuruluşun yılın ilk raporunda, iletişim danışmanlığı hizmeti veren ajanslara olan güvenin de geçen yıllara oranla yükseldiğini belirtiyor.

Rapor, en hızlı büyüyen sektörler olarak bilişim, Telekom ve teknoloji olarak gösteriyor.

Gelişen ekonomik koşullarla birlikte ajansların sayıları az olan deneyimli profesyonelleri elde tutmalarının zorlaştığına değinilen raporda, yeni pazarlara açılan şirketlerin yeni hedeflere uygun iletişim danışmanlığı şirketleri ile çalışmayı tercih ettiklerini vurguluyor.

En hızlı gelişen sektörün bilişim, telekom ve teknoloji olduğunun ortaya çıktığı araştırmada, geçen dönem birinci sırada olan sağlık hizmetleri bu dönem ikinci sıraya, finans sektörü ise üçüncü sıraya geriledi.

Türkiye'de ise iletişim hizmeti talep edilen sektörler hızlı tüketim ürünleri, sağlık, sivil toplum kuruluşları, bankacılık ve perakendecilik. Genel ekonomik büyümenin sektörün büyümesine de yol açtığı belirtilen raporda, AB üyeliği, halkla ilişkiler konseptinin daha fazla anlaşılması ve müşterilerin halkla ilişkileri reklamdan daha etkin bir pazarlama aracı olarak görmeleri diğer faktörler olarak gösterildi.

KAYNAK:
7 Ağustos 2005 / Sabah Gazetesi İşte İnsan Eki