Sitemizde Ara

  • Zerrin Özer, “dengemizi” nasıl bozdu?
  • Brezilya Katolik Kilisesi’nin tarihe geçecek “densizlik” kararı...

 

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı


Bazen yaptığımız yorumun, hangi gündemin içinde olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor.

Basit ve samimi gibi görünen bir cümle veya yorum, dramatik bir gündemin ortasında, topuğa batmış  kıymık gibi hissedilebilir.

Zerrin Özer’in, NTV’de yayınlanan “Haydi gel bizimle ol” programında “bizimle olma” duygusuna çok kapılması böylesine bir medya kazasına yol açtı.

Türk müziğinin usta sesi Zerrin Özer, bir konuyla ilgili öyle bir yorum yaptı ki üst üste kanlı cinayetlerin işlendiği bir haftanın içinde “Bu yorum da pek yerinde olmadı” eleştirilerine yol açtı, gazetelere taşındı.

17 yaşındaki bir genç kızın hunharca başı kesilip öldürüldüğü, aynı aileden dört kişinin ne olduğu belli olmayan bir dava yüzünden katledildiği günlerde, Zerrin Özer televizyondan “ölenler de suçlu olabilir" diyordu.

Gerçi, her iki cinayetle ilgili değildi yorumu ama Özer’in şu sözleri havada adeta dondu kaldı;
 
“Eskiden ‘Katiller mi suçlu?’ diye sorardım. Sonra anladım ki istisnai durumlar var. Artık suçun ölenlerde olduğuna inanıyorum! Çünkü insanların bir sinir kapasitesi var ve siz o sınırı aşabiliyorsunuz.”

Medya bu olaylarla ilgili Özer üzerinden bağlantı kurmadı kurmasına ama sanatçının yorumu kelimenin tam anlamıyla “densiz” olmuştu.

SONUÇ
Densizliğin hangi kurum ve kişi tarafından yapılacağının sınırı yok.

Brezilya Katolik Kilisesi’nin geçen hafta aldığı bir karar akıllardan çıkmayacak.

Üvey babası tarafından defalarca tecavüz edilen ve hamile kalan dokuz yaşında bir kız çocuğuna, hayati tehlike nedeniyle kürtaj yapan doktorlar kilise tarafından aforoz edildi. 15 haftalık ikiz bebeğe hamile olan kızına kürtaj izni veren anne de kilisenin aforozundan "nasibini" aldı.

Kürtajı günah sayan kilise, doktorları ve anneyi aforoz ederken, tecavüzcü babayı sadece uyarmakla yetindi.

Başpiskopos Jose Cardoso Sobrinho, "Tanrı ile insanların kuralları çelişiyorsa, her zaman Tanrı’nın kuralları uygulanır. Bu insanlar, iki masum bebeği katletti. Onlar Tanrı’nın emrine karşı geldi" dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ise "rahiplerin aşırı muhafazakar tavrını esefle karşıladığını" söyledi.

Bu yılki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne de bu olay damgasını vurdu.