Sitemizde Ara

  •  Korumalar “bedeni korur” ama belgeyi değil…
  • Gazetecinin kadrajına “çok gizli belge” takılınca, Türkiye’de ne asla olmaz?… İngiltere’de ne olur?...
     

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı


Çoğu zaman bürokratların veya üst düzey yöneticilerin başına gelir…

Bir “kendinden emin olma hali” sırasında öyle bir medya kazası işlenir ki yaptığını ancak ertesi gün gazete sayfalarında veya televizyon haberlerinde gördüğünde anlar, medya kazasını yapan kişi…


Geçen hafta “çok gizli” ibareli belgeler, İçişleri Bakanı’nın korumaları tarafından “farkında olmadan” medyanın gözüne sokuldu.


Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın korumaları, Bakan’ın evraklarını “kameraların ve fotoğraf makinelerinin zoom kadrajında” içeri taşırken, gazeteciler belgelerden birkaç kare vesikalık almayı başardı.

Korumaların elindeki belgelere zoom yapıp, bir kare fotoğraf almayı başaran gazeteci HaberTürk Gazetesi’nden Arif Akdoğan idi.

Belgeler incelendiğinde ortaya dört başı mamur bir medya kazası çıkmıştı.


Çünkü belgeler “Cumhuriyet Başsavcıları'nın İl Emniyet Müdürleri ve il Jandarma Komutanları Hakkında Değerlendirme Raporu Düzenlenmesi ile ilgili bilgi notu” başlığını taşıyordu.


Resmen, İçişleri Bakanlığı’nın kendisine bağlı birimlere ilişkin görüşlerini içeren “son derece gizli” bir bilgi notu, korumaların elinde objektiflerin önünde arzı endam etmişti.


Ertesi gün HaberTürk gazetesinde yayınlanan haberin ardından, İçişleri Bakanlığı dahil hiçbir yerden bir açıklama gelmedi.


SONUÇ

Benzer bir durum geçtiğimiz Nisan ayında İngiltere’de meydana gelmiş ve Terörle Mücadeleden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Bob Quick  istifa etmek zorunda kalmıştı.


“Farkında olmadan” gazetecilere elindeki “El Kaide örgütünün Londra’da bazı yerlere saldırı hazırlığında olduğuna ilişkin belgeyi” sallayan ve objektiflerin gözüne sokan Bob Quick soyadı gibi “hızlı” davranmıştı.


Rapor, Daily Mail gazetesinde yayınlanınca, polis alelacele operasyonu başlatmıştı.


Quick ise “operasyonu tehlikeye attığı için” özür diledi… Ama istifa etmekten kurtulamamıştı.