Sitemizde Ara

  • “Kahrol düşman, al sana bombe…”
  • Mehmet Sevigen, “liberal” rüzgarların ceryanına kapıldı
  • Gazetecinin aklına soru nasıl düşüverir?
RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı

Başbakan Tayyip Erdoğan, sanatçılarla yaptığı “açılımlı kahvaltı” toplantısında, Cem Yılmaz’ın Vizontele filmindeki ünlü “Zeki Müren de bizi görecek mi?” repliğini hatırlattı.

Erdoğan, Zeki Müren’den dem vururken, kendi bakanı, Aileden Sorumlu Selma Aliye Kavaf'ın “Eşcinsellik bir hastalıktır” sözleri henüz kulaklardan gitmemişti.

Geçen hafta Zeki Müren’i yad eden sadece Başbakan değildi.

CHP İstanbul milletvekili Mehmet Sevigen’e, “Devlet Bakanı Kavaf’ın sözlerini sert biçimde eleştirdiği” için eşcinseller tarafından Meclis’te bir “teşekkür” ziyareti yapıldı.

Ancak, Sevigen’in bu ziyarete çok da “hazırlıklı” olmadığı ve bu “liberal” havadan ceryan kapıp, yanlarının ağrıdığını gözlemledik.

Sevigen, Kavaf’ı eleştirirken, önce biraz kantarın topuzuyla oynadı:

"Herkesin bir gerçeği var. Biz sayın Bakan'ın ne olduğunu araştırıyor muyuz? Sayın Bakan'ın sülalesinin, ailesinin geçmişinde ne tür ilişkiler var diye bakıyor muyuz?“Sevigen, son derece iyi niyetle başlanmış bir konuşmanın devamında, Devlet Bakanı Kavaf’a Mahsun Kırmızıgül’ün “Güneşi Gördüm” filmini seyretmesini tavsiye etti.

Gazeteciler, Sevigen’in bu ‘liberal’ tutumundan etkilenmiş olacaklar ki, “Genelkurmay’ın askeri okullara eşcinselleri almadığını” hatırlattılar ve “Genelkurmay Başkanlığı’nın da eşcinselliği bir hastalık olarak gördüğünü” belirttiler:

"Genelkurmay Başkanı da söylese, bakan da söylese benim için söyleyen fark etmiyor.
Bunun bir hastalık olmadığını üstüne basa basa anlatmaya çalışıyoruz.

Bunu uzmanlar söylüyor, doktorlar söylüyor, bilim adamları söylüyor. Genelkurmay Başkanı askerlik yapıyor."


İşte tam bu sırada gazetecilerin aklına şu soru düşüverdi:
“Peki bir eşcinsel kuvvet komutanı olabilir mi sizce?”

Sevigen, sol kroşe gibi yapışan bu soruya cevabı, aldığı darbenin şiddetiyle hızlı verdi:
"Bu bir hastalık değil. Niye olmasın. Olabilir tabii..."

Eşcinsel dernekleri ise bu sırada gazetecilere, “Türkiye NATO üyesi bir ülke. Başka hiçbir NATO  ülkesi, eşcinsellerin profesyonel olarak orduda istihdam edilmesini engellemiyor” diye hatırlattılar.


SONUÇ

Gelelim bu olayla Zeki Müren’in bağlantısına.

Bu görüşmede, Zeki Müren’in “bütün mal varlığını Mehmetçik Vakfı’na bağışladığı” dernek üyeleri tarafından vurgulanırken, “Bir eşcinselin malvarlığını alıp da bir eşcinseli kabul etmemek çok çarpıcı bir örnek” deniverdi.

Zeki Müren ve askerlik anılarıyla ilgili anlatılan bir fıkra vardı.

Güya Zeki Müren askere gittiğinde, el bombası atma talimi sırasında, bombanın pimini çekip, fırlatırken “Kahrol düşman, al sana bombe” diye bağırırmış. Bizim Zeki Müren’in askerlik bağlantısıyla ilgili hatırladığımız bu fıkraydı. Şimdi Sevigen sayesinde dağarcığımız biraz daha genişledi.

Zeki Müren bir yerlerden galiba bizi görüyor, kıs kıs gülüyor.