Sitemizde Ara

  • Tarkan-Bakan diyaloğunda “sular altında” kim kaldı?
  • Tarkan’ın "baraj desteği", bakanın  “baraj problemi"ne dönüştü
  • “Hakaret etmedim takdir ettim”… Etme bulma dünyası

 

RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender Bölükbaşı

 

Bu su meselesi önemli. Varlığı da yokluğu da sıkıntı yaratır. Hele suyu nereye akıtacağını bilmezsen, sonunda sele kapılıp gidersin.

Günlük hayatın içinde suyla o kadar haşır neşiriz ki "sudan" kolayca problem çıkarırız. Misal “havuz” problemleri.

Bir de suyla hiç şaka olmaz. Su üzerine yapacağınız yorumlara dikkat edin, yoksa boğulup giderseniz.

Önce eski İSKİ Genel Müdürü, sonra DSİ Genel Müdürü, şimdinin Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da “suyun doğası”nı bu kadar iyi bilip, bir kaşık suda boğulanlardan.

Eroğlu’nun bu haftaki medya kazası Tarkan ile giriştiği söz düellosundan kaynaklandı.

Tarkan, sulama amaçlı Yortanlı Barajı nedeniyle İzmir’in Bergama ilçesinde sular altında kalacak olan Allianoi (Alyanoy okunuyor)  antik kentinin yok olmaması için yapılan eylemlere destek verdi.

Hatta bununla ilgili “Uyan” adında bir parça yapıp, pozisyonunu netleştirdi.

Geçtiğimiz yıllarda Hasankeyf’in yok olmaması konusundaki kampanyada aktif rol alan Tarkan’ın çevre ve tarih dokusunun yok olmaması konusundaki duyarlılığı çok iyi biliniyor.

Tarkan’ın Roma Ilıcası Allianoi açıklaması nedense Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na fena dokundu.

Eroğlu bir hışımla öyle bir açıklama yaptı ki:

“Ben baraj yapmayı bırakıp şarkı söylersem işler değişir. Bunun için Tarkan da şarkı söylemeye devam etsin. Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin.
Herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur."


Oysa, Tarkan ne baraj mühendisliği yapmaya çalışıyor, ne de bir baraj problemi yaratmaya çalışıyordu. Sanatçı duyarlılığı gösterip, duruma dikkat çekmeyi amaçlıyordu.

Ama Veysel Eroğlu, Tarkan’ı fena benzetmeyi kafasına koymuştu, sözlerini ertesi gün de sürdürdü.

Medya kazasının izleri de iyice derinleşti.

Eroğlu, ertesi gün, “Tarkan sayemizde tekrar meşhur oldu” bombasını patlattı: "Şimdi eskisi kadar popüler değil. Bazen insanlar gündemde kalabilmek, popüler olabilmek için böyle numaralar yapabiliyor."

Eroğlu’nun özellikle Tarkan’ı hedef alan bu çıkışı öylesine yanlış bir zamanda oldu ki…

Tarkan gibi geniş kitleler tarafından sevilen, hatta en son albümü bir kaç haftada 500 bin satan bir sanatçının referandum öncesinde böylesine paylanması stratejik bir hataydı.

Nitekim, hatayı geç de olsa fark eden Eroğlu, bir kaç gün sonra suyu başka tarafa çevirmeye çalıştı:

“Ben sanatçıları o sanatçı bu sanatçı diye ayırmam. Beni dikkatli dinleyin. Ben Tarkan’a herhangi bir şekilde hakaret etmedim. Hatta takdir ettiğimi ifade ettim. Bakın kimse polemik haline getirmesin.”

Ama Bakan’ın suyla mücadelesi devam ediyordu. “Alyanoy diye bir antik kentin geçmişte var olmadığı” yolundaki yorumu da  Tarkan açıklamasının üstüne sos gibi geldi.

SONUÇ

Tarkan, Bakan’ın “böyle bir kent yok” açıklamasına nazik bir cevap verdi:

"Bu konuyla ilgili bakanımıza cevap vermeyeceğim. Allianoi ile ilgili bilim adamları zaten bir açıklama yapacak. İşin muhatapları durumu en iyi şekilde insanlara anlatacak. Benim Alliano'ya her zaman desteğim olacak. Fotoğrafları facebook'taki sayfamda kalacak."

Kanat Atkaya ise perşembe günkü Hürriyet’teki köşesinde durumla haklı olarak epeyce kafa buldu:

“Eğer politikacı, hele Bakan olmuşsanız, her konudan anlarsınız.

Aslen İnşaat Mühendisi olan ve akademik kariyerine nokta koyarak siyasete atılan Çevre ve Orman Bakanı bu yüzden
‘arkeoloji’den de anlar, sanatın ve sanatçının sorumluluk alanlarından da anlar.

Bakan Eroğlu, beni de haşlamasın diye hemen belirteyim. Okulu bitiremeyen bir tembel olsam da İstanbul Üniversitesi’nde Arkeoloji okumuşluğum var. O bakımdan
‘şey ediyorum’ efendim!

Haa, eğer siz
‘Yok, okumadın’ diyorsanız, okumadım, görmedim, bilmiyorum…”

Çevre ve Orman Bakanı’nın kendi eliyle yarattığı krizi idare edemediğini gören AKP’nin kurmayları, Kültür ve Turizm Bakanı’nı devreye sokma mecburiyetinde kaldı. Referandum öncesinde yaratılacak antipatiye kimsenin tahammülü yoktu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, günler sonra gelen açıklamasında “Tarkan’a destek verdiğini” söyledi, hafta sonu da Tarkan’ın açıkhava konserine gidip, desteğini perçinlemeye çalıştı.

Tarkan konser sırasında, Bakan’ın yüzüne bakarak,  “Biz sanatçıların en azından bazı şeylere durun, etmeyin, yapmayın deme hakkımız yok mu?” diye haklı olarak sordu.

Ertuğrul Günay’ın konserin ilerleyen saatlerinde Tarkan’ın gönlünü alıp almadığı bilinmez ama Tarkan’ın şu şarkısına neşe içinde eşlik ediyordu:

“Oynama şıkıdım, şıkıdım…”