Sitemizde Ara

  • Kandilli’den “En birinci” açıklama ve bir “gurur” vesilesi
  • Van Depremi’nde “Bilemedik ama neyi bilemedik”
  • Bilimsel spekülasyonları da gördük


RAPORU HAZIRLAYANLAR:
Azime Acar & Ender BölükbaşıVan ve çevresinde Pazar günü saat 13.40’da meydana gelen depremle birlikte gözler ve kulaklar yine Kandilli Rasathanesi’ne kilitlendi.

Kandilli yetkilileri “En birinci biziz” diyerek, depremin büyüklüğünü 6.6 olarak açıklayıverdiler.

Ama heyhat!

Saat 14’ü biraz geçe Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi depremi 7,3 olarak açıklayınca Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, saat 16’da medyanın karşısına geçip, uzun uzun “depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdiklerini” anlatıp, depremin boyutunu 7.2 olarak revize etti.“Depremler büyük olunca bunu dünyadaki bütün istasyonlardan alınan verilere göre analiz etmek daha doğru oluyor. Bu ilk anlarda yapılan bir tahmin. Ama asıl güvenli olanı tüm dünyadaki tahminlerdir.

Kandilli Rasathanesi depremin boyutunu dünyada ilk defa olarak iletmiştir. Sonra da revize etmiştir. Büyüklük 7.2.”


Ama asıl vahimi depremle ilgili teknik verileri açıklamaktan öteye geçip, “hasarın büyüklüğü ve ölü sayısıyla” ilgili şok tahminleri ve devletin hassasiyetinden nasıl “gurur” duyduğunu dillendirmesiydi:

 “7.2’nin yaratacağı şiddet merkezi yerlerde 9 yada 8 büyüklüğünde olabilir. Kamuyu ilgilendiren Türkiye’nin kurumlarını ilgilendiren konu hasarın büyüklüğüdür.

'Çok gururluyuz ki devletimiz ani bir refleksle bölgeye intikal etti ve her türlü tedbiri aldı. Türkiye'de bu tür intikallerin bu kadar süratli olduğunu, ben 40 yıldır bu işin içindeyim ilk defa görüyorum.

Van’da şiddet 8 mertebesinde. Gerek Erciş ve Van’da şiddet 8. Burada da hasar olması oldukça mümkün. Bin dolayında evin hasar gördüğünü tahmin ediyoruz, can kaybı olarak ise tahminimiz yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği yönünde, bu sayı 500 de 1000 de olabilir.”SONUÇ

Deprem... Yıkılan binalar...  Yaşanan acılar, çaresizlik bir yanda... Diğer yanda tezcanlı açıklamalar, ölü sayısı üzerinden bilimsel (!) spekülasyonlar nedeniyle yaşanan medya kazaları... Sosyal medya ise an be an yayında.

Kandilli’nin “açıkla-ma” dedirten açıklaması karşısında yorumlardan iki tanesini aktarmakla yetiniyor, gelişmeleri içimize çöken acı ve hüzünle izliyoruz:

Radikal Gazetesi’nden Cüneyt Özdemir:

“Kandilli Rasathanesi, deprem tahmininde çuvalladı. Saçma bir basın toplantısı ile toparlamaya çalışıyor...”

HaberTürk Gazetesi’nden Rahşan Gülşan:

“Kandilli'nin basın toplantısı iyice ‘Bilemedik ama niye bilemedik’ toplantısına dönüşmüş durumda :("

Bu arada kurtarma deyince akla gelen ilk “umut” AKUT’un yöneticilerinin kanal kanal canlı yayında boy göstermesi, olay yerinde değil de stüdyolarda “simülasyon” yapması da sosyal medyanın dikkatinden kaçmadı.